Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie skupiny

     Ve skupině PRŮVAN, která vznikla v roce 1992, účinkuje už pouze jeden ze zakládajících členů Jarda Urbánek. Kapelou prošlo mnoho skvělých muzikantů, kteří později účinkovali v dalších kapelách, ať už podobného žánru - country, folku, bluegrassu, nebo dokonce i v hudbě "přitvrdili". Ze zakládajících členů mimo Jardy, to byli Pavel Adamec, Vilda Martonka, Standa Kazda, sestry Radka Lůčová (Mašková) a Petra Lůčová (Komorášová) a hudební všeuměl Karel Mlčoušek.

        Po odchodu Standy Kazdy vzal do ruky kontrabas Franta Roubal a kytaristu Pavla Adamce střídá dosud zvukař kapely Míra Mareš. Vilda Martonka se stěhuje do Prahy a děvčata plní čestné a příjemné povinnosti maminek. V novém složení se kapela úspěšně prezentuje v blízkém a širokém okolí. Do kapely nastupují dvě další děvčata Jiřina Dobenčáková a Kamila Horáková, které mimo zpěvu se prezentují skvělou hrou na flétny - příčnou a zobcovou. V tomto složení skupina PRŮVAN, která nabírá folkový směr, úspěšně vystupuje na oblastních Portách a folkových festivalech, např. v Praze, Ostravě, Kroměříži ...

       Kapela prochází dalšími změnami a tíhne směrem ke "country" stylu. Děvčata nás ze studijních důvodů opouštějí  a s nimi odcházejí Míra a Karel, kteří se naplno věnují své kapele NEGACE. Přichází banjista Vlasta Eisman, steelkytarista Jirka Balšánek a kapela jede dál, už jen ve stylu country. Později z rodinných důvodů odchází i Franta, kterého nahrazuje basák Jirka Kvapil. Kapela je tedy ve čtyřech a hledá dalšího člena. Je jím Vlaďa Vinduška, hráč na mandolínu a foukací harmoniky. S sebou si přivedl i zahraniční posilu ze sousedního Slovenska kytaristu Milana Janiaka. Podle ohlasů posluchačů, zaplněných sálů i country saloonů, stodol a hospod, včetně recenzí v místním tisku, lze konstatovat, že kapela šlape.

         Z rodinných důvodů po pěti letech účinkování končí Jirka Balšánek. Vlasta střídá banjo za dobro a kupodivu mu to hraje. Nový banjista se jmenuje Pavel Volf a je s Kadaně.  Právě dojíždění a pracovní vytížení je důvodem proč Pavel po půl roce končí. Ale přivedl za sebe náhradu Romana "Uly" Ujlakyho. To bylo v roce 2007 a o rok později končí v kapele Vláďa Vinduška. Jsme tedy v pěti.

         V roce 2010 odchází z důvodů "ponorkové nemoci" i basák Jirka Kvapil. Toho nahrazuje Štefan "Kuba" Tóth a skupina jede dál. Jenže Kuba staví barák a na hraní mu nezbývá moc času. Po třech letech tedy opět hledáme basáka. Do kapely se vrací basista Franta Roubal. Bohužel ani on nezlomil "kletbu" našich basáků a odehrál s námi jen pár "her". Ze zdravotních důvodů, kdy se podrobuje náročné operaci musí končit. Končí i Uly se svým pětistrunným zázrakem. Náhrada se bude hledat těžko. Jenže kapela musí "jet"  dál a zapomenou tedy na ostrá slova, které čas už určitě obrousil.... Vrací se basák Jirka Kvapil. Na foukačky a se svou mandolínou je tu i další navrátilec Vláďa Vinduška. Našli jsme i náhradu za Ulyho - banjistu Jirku Městeckého. A tak v šesti a v roce 2013, jedeme dál.... ale pouze do roku 2014. Přesně rok jsme vydrželi pohromadě. Basáka Jirku nahrazuje Radek Monty Jonáš. Nejsme už nejmladší a tak si benžista Jirka musí dát zdravotní pauzu. Naštěstí může zaskočit Uly ... tak zaskakuje. A je tu rok 2018 a další podstatná změna. Radka nahrazuje basák s holubičí povahou a nepřehlédnutelnou figurou Hynek Holubička. Vlasta s Láďou zakládají vlastní projekt. Takže jedeme ve čtyřech. Vlastně v pěti. Za mixpult usedá další hromotluk Dan Ficnar. wink

 

tomahawk.jpg